Tüplü Fidan Aşılı Sarı Kestane Fidanı

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Tüplü

AŞILI SARI KESTANE FİDANI

Pişirim için ideal bir varyete olan Aşılı Sarı Kestane ağacının meyveleri orta iriliktedir.

Meyve kalitesi mükemmel ve tadı en iyi olan kestane türlerinden biridir.

Bursa ve İzmir bölgeleri gibi rakımların olduğu yerler yetiştiriciliği en fazla yapılan rakımlardır.

Hasat zamanı Ekim ayının 2. Haftasıdır.

Arazilerinize çoklu dikim yapmak istediğinizde biz evedairbutik.com dan danışmanlık ve teknik destek hizmeti alabilirsiniz.

Fidanınızı, özel tasarlanmış bitki kutumuzla ve anlaşmalı kargoyla gönderimini sağlamaktayız.

 

 

Fidan gönderim yaşı: Fidanlarınızın, toplama, budama, ilaçlama gibi işlemlerin daha kolay yapabilmeniz için, taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşı 1-2 yaş.

 

Fidan durumu: Tüplü veya saksılı

 

Saksıda yetiştiricilik: Uygun türlerden biri değildir. Fakat derin bir saksıda taç oluşumunu en aşağıdan olacak şekilde verirsek ve yan dalları kontrol altında tutarsak ve belli saat soğuklama ihtiyacı karşılanabilirse yetiştirilebilir.

 

Fidan dikim mesafesi: 5*5

 

Ömrü: Çok yıllık

 

Büyüme Hızı: Hızlı

 

Genel gübreleme: Hayvansal gübreler evedairbutik.com olarak tercihimiz olsa da fenni gübre kullanmak isteyenler için, kışın tabandan azot ağırlıklı ve çiçekler açmadan 20-30 gün önce yine tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübreler kullanılabilirØ Sarı Aşılama Kestane Fidanı Çeşidi ve Meyve Özellikleri

 

 

Ø Bursa ve İzmir bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.Orta irilikte meyveleri olup, meyve kalitesi ve tadı mükemmeldir.Pişirim için ideal bir çeşittir.
 
-Sarı Aşılama Kestane Fidanı Yaşı:Gönderimi yapılan fidanların toplama budama,ilaçlama,toplama gibi işlemlerin daha kolay olması için taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşımaksimum 1 veya 2 dir.
-Hasat Zamanı:Ekim ayı 2. haftasından sonra hasadı olmaktadır.(Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)
-Sarı Aşılama Kestane Fidanı Hobi Amaçlı Dikim Rakımı:Her rakıma kolaylıkla dikimi yapılabilir.(Ilıman sahil bandı hariç)
-Fidan Gönderimi:Özel üretim fidan kutusu.
-Sarı Aşılama Kestane Fidanı Üretimi:Kestane fidanı üretiminde yongalı göz , dilcikli aşı veya t göz aşı yöntemleri kullanılmaktadır.
-Kestane Fidanı Anacı:Klasik anaçlı kestane fidanları genelde yabani kestane fidanı çöğürleri üzerine aşılama yapılmaktadır.
-Kestane Fidan Durumu:Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir
-Sarı Aşılama Kestane Fidanı Mevsimsel Durumu:Kestane fidanları yaprak döken bir bitkidir.Kışın size ürünler bir dal parçası gibi gelebilir bu durum sizi üzmesin uç kısmını makas yardımıyla kestiğinizde yeşil dokuyu yani canlı dokuyu göreceksiniz.Baharla beraber fidanlar yeşil yapraklı bir şekilde gelir.Sonbahara doğru yapraklar dökmeye yakın gelmektedir.
-Sarı Aşılama Kestane Fidanlarım Geldiğinde Ne Yapmalıyım:Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartınız.Fidanlarınızı hafifçe sulayın malum yol yorgunudur.Fidanınızı ilerleyen bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyiniz.

 

 

Ø -Saksıda Kestane Yetiştiriciliği:Saksı içerisinde kestane yetiştiriciliğinin temelinde ağaç tacınının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en 15 cm olmasıgerekir.Taş oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır.Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır.Kestane fidanı yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkini meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması için çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekanda bulunmaldır.Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toptak ise çiçek toprağı olabilir.
-Sarı Aşılama Kestane Fidanı Dikim Mesafesi:Klasik Anaçlıkestane fidanlarında fidanlar arası 5 metre, sıra arası 5 metre

 

 

Ø -Sarı Aşılama Kestane Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.Kışın iklim çok kurak gitmezse sulama yapılmaz

Ø Sarı Aşılama Kestane Fidanı Genel Gübreleme Bilgisi: Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan 20-30 gün önce tabandan fosfor,potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme ,nohut büyüklüğüle eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir.

Ø

 

Ø -Sarı Aşılama Kestane Fidanı Taç Oluşumu
-Kestane fidanılarında taç oluşumu yani yan dal oluşumun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir.Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk adımıdır.Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır.Dikim esnasında tepe kesimi ile 1 .taç , yan dal oluşumun başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır.Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir.Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbyesidir.Farklı budama teknikleride elbette vardır.Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur
 

Verdiğiniz siparişler 24 saat içinde kargoya teslim edilir. 

 

Benzer Ürünler
Yükleniyor...